pondělí 5. března 2012

Nejdůležitější rozhodnutí v životě zahraničního studenta

Bláhově jsem si myslela, že nejtěžším rozhodnutím ohledně studia v zahraničí je výběr země, ve které studovat, výběr studovaných předmětů či rozhodnutí ohledně ubytování, cesty a podobné administrativní záležitosti. Nicméně až nyní jsem poznala, že nejdůležitějším rozhodnutím v životě zahraničního studenta je výběr matrace.

Ano, na Taiwanu se z hygienických důvodů na kolejích neposkytuje studentům matrace, polštář ani peřina. A pokud se zeptáte na možnost nákupu levnější second-hand matrace, budou se na vás nechápavě dívat a vysvětlovat vám, že takovou matraci už ale přece někdo použil.

Při příjezdu jsem se na koleje dostala se skupinkou dalších studentů až okolo půlnoci. Za podmínky, že jsme se chtěli tu samou noc vyspat, byli jsme nuceni jít do nejbližšího supermarketu, ve kterém jsou na studenty prahnoucí po matracích připraveni. Udělala jsem patřičný nákup a výsledek vypadá takto:




Pomiňme nyní estetickou stránku věci (kdo tvrdí, že květiny, listy a kostky nejdou dohromady), která je bohužel v plném harmonickém souladu s estetikou asijskou (a toto byla nejumírněnější volba). Hned druhou noc se ukázalo, jak důležitou roli hraje matrace při výkonu spánku. Koupila jsem si tradiční taiwanskou bambusovou matraci, o tloušťce přibližně šest centimetrů (na začátku), se sestupnou tendencí s nárůstem počtu použití (nyní už má tloušťku pouze 4 cm). Každou noc jsem si až příliš vědoma existence některých  kostí, které na normální matraci rozhodně necítím.

Dle mých osobních závěrů, neutěšená kolejně-matracová situace pramení ze silného lobby matracových podniků, které úmyslně vytvářejí celospolečensky negativní atmosféru vůči použitým matracím. Poučení pro příště - nekupovat v žádném případě tradiční taiwanské bambusové matrace!

Tímto příspěvkem bych chtěla dodatečně vzdát hold mé skvělé matraci, kterou mám doma! 

2 komentáře: